Skleroterapia – usuń pajączki naczyniowe

Skleroterapia-skuteczna walka z małymi naczynkami.

Skleroterapia to  zaplanowane i wybiórcze wstrzykiwanie do żylaków / żył siatkowatych / „pajączków naczyniowych” substancji, która wywołuje w nich uszkodzenie śródbłonka, wskutek czego dochodzi do ich zamknięcia.

 

Leczenie zabiegowe „pajączków naczyniowych” z medycznego punktu widzenia nie jest obowiązkowe. Jest jednak skuteczną metodą leczenia przewlekłej niewydolności żylnej w pierwszym stadium choroby. Stanowi także terapię wspomagającą przy innych metodach leczenia. Alternatywną metodą postępowania jest kompresjoterapia lub laseroterapia.

Skleroterapia

Przed zabiegiem, w pozycji stojącej pacjenta, zaznacza się na skórze miejsca wstrzyknięć. Następnie pacjenta układa się w pozycji leżącej z niewielkim uniesieniem kończyn i dokonuje wstrzyknięć pianki. Igły używane do skleroterapii są bardzo cienkie, więc zabieg jest prawie bezbolesny. Po zabiegu skleroterapii zaleca się noszenie pończoch uciskowych*.   *Pończochy uciskowe pacjent kupuje przed zabiegiem, we własnym zakresie (stopień siły ucisku określa lekarz prowadzący podczas wizyty poprzedzającej zabieg). Ośrodek VITA-MEDICA dysponuje produktami do kompresjoterapii do zakupu na miejscu.
 • bezwzględne: unieruchomienie, powierzchniowe lub głębokie zakrzepice naczyń żylnych, znana alergia na środki obliterujące (Polidokanol = Aethoxysclerol), ciąża, ciężka choroba układowa, miejscowa lub uogólniona infekcja, miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych
 • względne: cukrzyca, obrzęki goleni, astma oskrzelowa oraz inne choroby alergiczne, trombofilia.
UWAGA: Należy zgłosić lekarzowi jeżeli występuje jakikolwiek z powyższych powodów.
Nie istnieją w medycynie procedury zabiegowe, które choćby teoretycznie nie wiązałyby się z ryzykiem powikłań – dotyczy to także leczenia obliterującego. Ciężkie, zagrażające życiu powikłania skleroterapii (wstrząs związany z uczuleniem, zastrzyk dotętniczy z martwicą) praktycznie nie zdarzają się. Potencjalnymi, choć rzadkimi powikłaniami skleroterapii mogą być:
 • ból w okolicy poddanej skleroterapii – częste powikłanie zwłaszcza w pierwszych 2 – 3 dniach po zabiegu – niemal zawsze przejściowy
 • przebarwienia skóry – u około 7 – 30 % pacjentów; z reguły ustępuje po okresie do pół roku, niezwykle rzadko trwa dłużej
 • rozszerzenie lokalnych naczyń włosowatych – u około 2 – 10 % pacjentów
 • lokalna martwica skóry – u mniej niż 1% pacjentów poddanych skleroterapii
 • zakrzepowe zapalenie żył głębokich lub powierzchownych kończyn dolnych – u około 0,1% pacjentów; przy obliteracji „pajączków naczyniowych” praktycznie nie występują
 • w przypadku leczenia zmian wtórnych może dochodzić do powstawania nowych ognisk pajączków skórnych
 • infekcja w miejscu podania sklerozantu – u około 0,001% pacjentów
 • inne: krwiak w miejscu i iniekcji, miejscowe reakcje pokrzywkowe, skrzep w świetle żyły.
W zdecydowanej większości przypadków przeprowadzenie zabiegu skleroterapii osiąga bardzo dobre rezultaty kosmetyczne. Pomimo tego, uzyskanie pożądanego efektu nigdy nie może być zagwarantowane, a w wyjątkowych przypadkach zdarza się, że osiągany efekt jest gorszy niż przed zabiegiem.
Po zabiegu zaleca się:
 • chodzenie przez minimum pół godziny
 • kompresjoterapia – noszenie pończoch uciskowych*, w tym w sposób nieprzerwany 2 – 7 dni
 • przy dolegliwościach bólowych: zimne okłady oraz paracetamol
 • kontrola po 1 – 2 tyg.
  *Pończochy uciskowe pacjent kupuje przed zabiegiem, we własnym zakresie (stopień siły ucisku określa lekarz prowadzący podczas wizyty poprzedzającej zabieg). Ośrodek VITA-MEDICA dysponuje produktami do kompresjoterapii do zakupu na miejscu.

Rozmowa z lekarzem to pierwszy krok do rozwiązania problemu „pajączków”.
Prosimy, abyś zapytał o wszystko, co chciałabyś wiedzieć w związku z planowanym zabiegiem skleroterapii. Serdecznie zapraszamy na leczenie żył metodą skleroterapii do naszej placówki na Pradze Północ w Warszawie.